Pandjesbaas schreef op 24 juli 2021 13:10:
Inkoop van eigen aandelen heeft op twee manieren invloed op de koers:
- Het verschuift het evenwicht tussen vraag en aanbod in de richting van hogere koersen. Dit effect treed al op als een vreemde partij de aandelen opkoopt, zodat er geen reden is voor de rest van de markt om de waarde waarop zij het aandeel schatten te herzien. De beleggers die de aandelen het laagst waarderen worden uit de markt gedrukt, en zij die er meer in zien moeten om de rest vechten.
- Doordat er minder aandelen uitstaan vertegenwoordigt elk aandeel een grotere fractie van het bedrijf, en zal door alle beleggers evenredig hoger gewaardeerd worden. Deze hogere waardering zal zich op lange termijn in een hogere koers vertalen, eventueel nadat dit voor de markt duidelijk zichtbaar is gemaakt door verhoging van het dividend per aandeel. Dit effect zou al optreden bij gelijkblijvend aantal aandelen als de waarde per aandeel stijgt doordat het totale bedrijf meer waard wordt (b.v. door omzetvergroting).
Onder het bestaande inkoopplan zal Shell (bij huidige koers) nog zo'n 6,5% van zijn uitstaande aandelen opkopen; het daarvoor benodigde bedrag zou bij de huidige olieprijs in ca. 1 jaar beschikbaar komen, als het dividend gelijk blijft. Er worden dan zo'n 2 miljoen aandelen per (beurs)dag gekocht, verdeeld over Londen en Amsterdam.