Europese beurzen gaan waarschijnlijk lichtrode opening tegemoet

Door ABM Financial News op 25 maart 2025 07:08 | Views: 5.563

Europese beurzen gaan waarschijnlijk lichtrode opening tegemoet
Beeld: Deutsche Börse AG

(ABM FN-Dow Jones) De Europese beurzen gaan dinsdag een licht lagere opening tegemoet, waarbij de focus van beleggers zal liggen op de nieuwsstroom rond de handelsoorlog. Verder staan vandaag onder meer het Duitse IFO ondernemersvertrouwen en het Amerikaans consumentenvertrouwen op het menu.

IG voorziet een openingsverlies van 55 punten voor de Duitse DAX, een vermoedelijk lagere opening van 8 punten voor de Franse CAC 40 en een daling bij de opening van 31 punten voor de Britse FTSE 100.

De Europese beurzen zijn maandag licht lager geëindigd, aan het begin van een handelsweek waarin de aandacht vooral zal liggen bij de Amerikaanse PCE-inflatie, terwijl verder een aantal economische groeicijfers interessant kunnen zijn.

Bij de aanvang van de handel maandag was er meer optimisme vanwege de hoop dat de volgende ronde van Amerikaanse importheffingen gematigder zal zijn dan in eerste instantie werd gevreesd. Zo was er de hoop dat het Witte Huis een aantal specifieke sectoren zal ontzien bij de implementatie van de nieuwe heffingen op een specifieke groep landen die verantwoordelijk zijn voor het grootste deel van de buitenlandse handel met de VS.

"Het blijft een eindeloze herhaling van zetten: elke dag nieuws over wat president Trump nu weer gezegd heeft of mogelijk gaat doen. Vermoeiend, zegt u? Zeker. Maar de markten gaan gewoon door. De voorbereidingen voor Liberation Day zijn inmiddels in volle gang", aldus analist Stefan Koopman van Rabobank.

Op macro-economisch vlak werd maandag bekend dat de groei in de dienstensector van de eurozone in maart licht is vertraagd, terwijl de krimp in de industrie juist licht afnam. Dit resulteerde in een lichte verbetering van de samengestelde inkoopmanagersindex. De index steeg van 50,2 naar 50,4, het hoogste niveau in zeven maanden.

In Frankrijk nam de krimp in zowel de industrie als de dienstensector af. In Duitsland vertraagde de groei in de dienstensector, terwijl de krimp in de industrie licht afnam. In het VK nam de groei in de dienstensector flink toe, terwijl de krimp in de industrie ook toenam.

"De data laten een voorzichtige verdere verbetering zien", zei ING-econoom Bert Colijn. Wat volgens de bank het meest in het oog sprong, was de stijging van de productie vooruitlopend op een mogelijke verdere escalatie van de handelsoorlog. "Voor het eerste kwartaal betekent dit dat een positieve groei van het bruto binnenlands product waarschijnlijk is, na de stagnatie eind vorig jaar", aldus Colijn.

Volgens Cyrus de la Rubia zou een "tijdelijke tariefgerelateerde importhausse uit de VS" de verbetering in de verwerkende industrie kunnen verklaren, maar "gezien de wil van Europa om zwaar te investeren in defensie en infrastructuur [...] lijkt de hoop op een duurzamer herstel gegrond", aldus de econoom van Hamburg Commercial Bank.

Bedrijfsnieuws

In Frankfurt daalde Bayer met 6,9 procent. Het concern moet ongeveer 2,1 miljard dollar betalen in een verloren rechtszaak over zijn onkruidverdelger Roundup, nadat een jury in de Amerikaanse staat Georgia de klagende partij vrijdag in het gelijk stelde.

De dagwinst was voor Infineon, dat 3,3 procent kon bijschrijven, gevolgd door Deutsche Bank met een winst van 2,6 procent. SAP won 1,4 procent. Het Duitse techbedrijf is weer het meest waardevolle bedrijf van Europa en neemt daarmee het stokje over van Ozempic-fabrikant Novo Nordisk. Dat aandeel verloor de afgelopen tijd veel waarde door tegenvallende onderzoeksresultaten van nieuwe afslankmiddelen.

Maandag kondigde Novo Nordisk, dat in Kopenhagen 1,3 procent verloor, een miljardendeal aan met een bedrijf in China voor de licentie van een potentieel obesitasmiddel.

In Parijs ging Renault aan kop met een winst van 4,4 procent, gevolgd door Stellantis dat 2,0 procent kon bijschrijven. ArcelorMittal won 1,3 procent, terwijl Carrefour 2,8 procent verloor. Luxe-aandelen LVMH en Kering leverden 1 tot 2 procent in.

In Amsterdam sloten de chippers in het groen. ASML en ASMI wonnen respectievelijk 2,1 en 2,8 procent hoger. Besi steeg 1,8 procent. Heineken was de grootste daler met een verlies van 2,6 procent. De Belgische sectorgenoot AB InBev verloor in Brussel bijna 2 procent.

Euro STOXX 50             5.415,79 (-0,2%) 
STOXX Europe 600           548,93 (-0,1%)
DAX                            22.852,66 (-0,2%) 
CAC 40                         8.022,33 (-0,3%) 
FTSE 100                       8.638,01 (-0,1%) 
SMI                             13.000,24 (-0,6%) 
AEX                                 915,67 (+0,1%) 
BEL 20                          4.474,37 (-0,1%) 
FTSE MIB                     38.972,81 (-0,2%)
IBEX 35                       13.323,30 (-0,2%) 

AMERIKAANSE AANDELEN

Wall Street opent volgens de Amerikaanse futures dinsdag ook licht in de min, na een optimistische weekstart met flinke winsten maandag, vanwege de hoop dat Trump mogelijk afziet van de implementatie van enkele van zijn omvangrijke tariefplannen. Dit voedt de hoop dat een verdere escalatie van de handelsoorlog vermeden kan worden.

De positieve weekstart volgde op een licht positief slot op vrijdag, toen Wall Street richting het weekend wist te herstellen. Daarmee wist de S&P 500 een vijfde weekverlies op rij te voorkomen, zag beleggingsspecialist Justin Blekemolen van Lynx.

Beleggers blijven echter nerveus over een mogelijke vertraging van de Amerikaanse economische groei, nu Trumps startdatum van 2 april voor wederkerige tarieven nadert.

De president zaaide de afgelopen dagen de nodige verwarring door enerzijds te spreken over 'flexibiliteit' in het tariefbeleid, maar anderzijds vast te houden aan de invoering van "wederkerige tarieven per 2 april", aldus Blekemolen.

Om de verwarring compleet te maken, gaf Trump maandag op zijn Truth Social account aan dat de Verenigde Staten importheffingen van 25 procent gaan rekenen voor landen die energie kopen in Venezuela.

En dat terwijl er eerder ook berichten waren dat het Witte Huis een aantal specifieke sectoren zal ontzien bij de implementatie van de nieuwe heffingen op een specifieke groep landen die verantwoordelijk zijn voor het grootste deel van de buitenlandse handel met de VS.

Analisten van UBS houden een slag om de arm. "In de weken na de aankondiging [op 2 april] is het ook waarschijnlijk dat de importheffingen zullen escaleren. Maar we verwachten ook dat er verschillende deals zullen worden gesloten om de totale omvang en reikwijdte te beperken", aldus de Zwitserse bank.

Raphael Bostic van de Atlanta Fed zei maandag dat hij nu slechts één renteverlaging in plaats van twee dit verwacht. Bostic heeft zijn prognose gewijzigd omdat hij verwacht dat de inflatie dit jaar "zeer hobbelig" zal zijn. Bedrijven en ondernemingen beginnen hogere inflatie te verwachten, voegde hij eraan toe.

Op macro-economisch vlak was er maandag aandacht voor de Chicago Fed index. De nationale activiteitsindex toonde een verbetering van -0,08 in januari naar +0,18 in februari. De index van het driemaands voortschrijdend gemiddelde steeg van +0,07 naar +0,15.

Ook bleek dat de Amerikaanse dienstensector weer was gegroeid, terwijl de industrie werd geconfronteerd met een beperkte krimp. De samengestelde inkoopmanagersindex steeg hierdoor naar 53,5, van 51,6 een maand eerder.

"Een welkom herstel in de dienstensector heeft de sterkere economische groei aangejaagd aan het einde van het eerste kwartaal", stelde Chris Williamson van S&P Global in een toelichting. Hij wees er wel op dat de groei vermoedelijk is vertraagd ten opzichte van de laatste drie maanden in 2024.

Later in de week volgen consumentenvertrouwen cijfers van The Conference Board op dinsdag en van de Universiteit van Michigan op vrijdag. Donderdag staat een definitief groeicijfer voor de Amerikaanse economie in het vierde kwartaal op de rol. Vrijdag volgt ook nog de voor de Federal Reserve belangrijke PCE-kerninflatie.

WTI-olie werd maandag 1,2 procent duurder op 69,11 dollar per vat. De tienjaarsrente in de VS steeg 8 basispunten naar 4,33 procent.

Stijgers en dalers

Tesla steeg maandag met bijna 12 procent. Hoewel de aandelen van de fabrikant van elektrische voertuigen vrijdag met 5,3 procent stegen, was de winst niet genoeg om te voorkomen dat de aandelen voor de negende week op rij daalden. Volgens een bericht van Reuters, staat Tesla op het punt om zijn hoogste niveau van bestuurdersassistentie, genaamd Full Self Driving van FSD, in China uit te rollen.

BYD, 's werelds grootste EV-fabrikant en Tesla-rivaal, rapporteerde een sprong van 34 procent in de nettowinst van het fiscale jaar, terwijl de omzet met 29 procent steeg tot 777,1 miljard yuan en de schattingen van analisten overtrof. In de VS stegen de aandelen van BYD met 5,1 procent.

Nvidia won 3,2 procent na berichten dat importheffingen op chips die naar de VS komen mogelijk van tafel zijn, althans op de korte termijn.

MicroStrategy steeg met 10,4 procent. De grote Bitcoin-investeerder zei maandag dat het tussen 17 en 23 maart ongeveer 6.911 Bitcoins heeft verworven voor ongeveer 584,1 miljoen dollar in contanten, tegen een gemiddelde prijs van ongeveer 84.529 dollar per Bitcoin. Vanaf zondag had het bedrijf in totaal 506.137 Bitcoins in bezit, die werden verworven voor ongeveer 33,7 miljard dollar.

Coinbase Global steeg bijna 7 procent. Het bedrijf voert vergevorderde gesprekken om crypto-derivatenbeurs Deribit over te nemen. Dit meldde persbureau Bloomberg vrijdagavond op basis van informatie van ingewijden. Deribit, dat een licentie heeft in Dubai, is 's werelds grootste handelsplatform voor bitcoin- en ether-derivaten. Het persbureau meldde in januari al dat een overname gewaardeerd zou kunnen worden op 4 tot 5 miljard dollar. Of de gesprekken ook echt tot een deal leiden, is nog niet zeker, aldus Bloomberg.

AZEK steeg met 17,3 procent nadat de fabrikant van producten voor het buitenleven akkoord ging met een overname door het in Australië genoteerde James Hardie Industries voor 8,75 miljard dollar in contanten en aandelen.

Aandelen van diagnostiekbedrijf 23andMe daalden met bijna 60 procent. Het bedrijf deed maandag een zogeheten Chapter 11-faillissementsaanvraag in de VS, waarmee het tijdelijk bescherming geniet tegen schuldeisers.

S&P 500 index                5.767,57 (+1,8%)
Dow Jones index           42.583,32 (+1,4%)
Nasdaq Composite        18.188,59 (+2,3%)

AZIE

De Aziatische beurzen noteerden dinsdag verdeeld, waarbij vooral de daling van de beurs in Hongkong opviel. In Tokio kleurden de borden wel groen. Analist Kai Wang van Morningstar Asia wees erop dat China een van de landen is die olie uit Venezuela halen en dus mogelijk extra belast worden met een Amerikaanse importheffing van 25 procent, waar president Trump mee dreigt.

Nikkei 225                37.825,94 (+0,6%)
Shanghai Composite    3.372,56 (+),1%)
Hang Seng                 23.468,37 (-1,9%)

VALUTA

De euro/dollar noteerde vanochtend op 1,0806. Bij het sluiten van de Amerikaanse beurzen op maandag bewoog het muntpaar nog op 1,0803 en bij het sluiten van de Europese beurzen stond er nog een stand van 1,0797 op de borden. 

USD/JPY Yen     150,44
EUR/USD Euro  1,0806
EUR/JPY Yen    162,54

MACRO-AGENDA:

10:00 Ifo ondernemersvertrouwen - Maart (Dld)
14:00 Case Shiller huizenprijzen - Januari (VS)
15:00 Consumentenvertrouwen CB - Maart (VS)
15:00 Nieuwe woningverkopen - Februari (VS)

BEDRIJFSNIEUWS: 

00:00 Shell - Beleggersdag in New York

Bron: ABM Financial News


ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Meld u aan voor de EuroBench.com dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met uw e-mailadres en wachtwoord.